Zastosowanie pomp z rozdrabniaczem

Tytułowe pompy z rozdrabniaczem, to specyficzna grupa pomp, przeznaczona przede wszystkim do pracy w systemach przepompowni ściekowych. Oczywiście stosuje się go tylko i wyłącznie w przypadku, spełnienia konkretnych uwarunkowań.  Najważniejszymi warunkami, zastosowania pompy z rozdrabniaczem są następujące przypadki:

  • Przepompownie ścieków podłączone do kanalizacji ciśnieniowej. Szczególnie w przypadku, gdy ze względu na różnice poziomu terenu, czy też na duże odległości, nie da się zastosować kanalizacji z kolektorami grawitacyjnymi. Byłoby to po prostu nazbyt kosztowne.
  • Istniejące rurociągi tłoczne o małej średnicy, oraz sytuacje kiedy trzeba pompować ścieki na stosunkowo spore odległości czy też na dużą wysokość.

W powyższych przypadkach, zastosowanie pomp z rozdrabniaczem znajduje swoje uzasadnienie. Dlatego też, mimo tego, iż wiele tego typu pomp pojawia się w marketach budowlanych, niekoniecznie jest to dobre rozwiązanie do zastosowania w prywatnych instalacjach, przy pompowaniu ścieków domowych.

Dobór pompy z rozdrabniaczem.

Oczywiście jeśli zaistnieje sytuacja taka, jak jedna z powyższych, trzeba będzie zastosować odpowiednio dobraną pompę z rozdrabniaczem. Warto więc mieć podstawową wiedzę na temat jej prawidłowego doboru. Aby więc dobrać ją w prawidłowy sposób, warto mieć na względzie poniższe informacje:

  • W pompach z rozdrabniaczem, mechanizm odpowiadający za rozdrabnianie, powinien być ulokowany bezpośrednio przed wirnikiem. Najlepiej jeśli będzie się składać z noża i tarczy tnącej, gdyż jest to rozwiązaniem optymalnym.
  • Zarówno tarcza, jak i nóż rozdrabniający, powinny być wykonane z takiego samego materiału. Powinno to także być oficjalnie podane przez producenta, bez żadnego ukrywania faktów, poprzez używanie nazw w stylu stal specjalna, stop specjalny. Przykładowo, dobry rozdrabniacz może być wykonany ze staliwa chromowego X102CrMo17 KU – czyli ze stali bardzo często stosowanej do produkcji narzędzi chirurgicznych, noży, łożysk tocznych. Generalnie jest to materiał charakteryzujący się wysokim poziomem odporności na ścieranie.
  • Skuteczność cięcia nie jest powiązany z mocą pompy – nie warto więc słuchać argumentów mówiących, iż mocniejsza pompa będzie ciąć lepiej. Nie ma to niestety żadnego przełożenia na praktykę.
  • Uznana na rynku marka nie oznacza od razu dobrej pompy – czasami po prostu zdarzają się modele mniej udane. Poza tym, kluczem do sukcesu jest prawidłowy dobór a nie znany producent.

Jednym słowem, jeśli chodzi o pompy z rozdrabniaczem, koniecznie musimy zwrócić uwagę na kwestię prawidłowego ich doboru do konkretnego zastosowania. Tak samo jak na kwestię samego wykonania pompy oraz jej parametrów. Tylko możemy zagwarantować, iż będzie ona spełniać swoje zadania w jak najlepszym zakresie.

Previous Article
Next Article

One Reply to “Zastosowanie pomp z rozdrabniaczem”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *