wpłukiwanie igłofiltrów

Wpłukiwanie igłofiltrów.

Wpłukiwanie igłofiltrów, to etap niezbędny w czasie instalacji zestawu igłofiltrowego. Jest to etap w trakcie którego, igłofiltry umieszczany są w gruncie na zadanej głębokości, w celu późniejszego podłączenia ich do kolektorów ssawnych. Te z kolei podłączone są do agregatu, wytwarzające podciśnienie w całej instalacji, umożliwiając tym samym obniżenie poziomu wód gruntowych na czas przeprowadzania prac budowlanych.

Jak przebiega wpłukiwanie igłofiltrów?

Proces wpłukiwania igłofiltrów nie należy do najbardziej skomplikowanych. Należy w pierwszej kolejności skompletować rurę wpłukującą, łuk do wpłukiwania  z wężem z dopływem wody pod odpowiednim ciśnieniem. Pod wpływem wody pod ciśnieniem, grunt zostaje wypłukiwany, zaś rura wpłukująca jest wprowadzana do gruntu na zadaną głębokość.

Następnym etapem jest rozłączenie rury wpłukującej od łuku i węża, po czym wprowadza się do niej igłofiltr. Ostatnim krokiem jest umiejętne wyciągnięcie rury wpłukującej tak, aby znajdujący się wewnątrz igłofiltr, pozostał w gruncie. Pozostaje jedynie podłączyć igłofiltry do kolektorów ssawnych i rozpocząć proces osuszania gruntu.

Wpłukiwanie igłofiltrów – źródła wody.

Aby wpłukiwanie igłofiltrów mogło być zrealizowane, niezbędne jest źródło wody pod odpowiednim ciśnieniem. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest znajdujący się w pobliżu hydrant. Zapewnia on nam ciśnienie robocze na poziomie 4-5 bar, co jest wystarczające do prawidłowego przebiegu procesu wpłukiwania igłofiltrów.

Jeśli jednak nie ma pod ręką hydrantu, można wykorzystać pompy zatapialne (elektryczne bądź spalinowe) oraz motopompy spalinowe. Tym bardziej, iż znajdziemy na rynku odpowiednie motopompy spalinowe dedykowane do prac związanych z wpłukiwaniem igłofiltrów. Bardzo dobrze sprawdzają się w tym zakresie motopompy spalinowe Victor S60 lub Victor S80, które zapewniają nam maksymalne ciśnienie robocze na poziomie 3.5-5.5 bar.

Co ważne, w przypadku gruntów piaszczystych, luźnych, możemy z powodzeniem wykorzystać nawet pompy zatapialne, które zapewnią nam około 2.5 bar ciśnienia roboczego. W takich przypadkach, pompy te z powodzeniem poradzą sobie z wpłukiwaniem igłofiltrów. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, dzięki któremu wpłukiwanie igłofiltrów nie będzie utrudnione, jest zastosowanie pomp zatapialnych o podnoszeniu najlepiej powyżej 30 metrów, oraz mocy powyżej 3,5 kW. Takie pompy poradzą sobie praktycznie w każdym gruncie.

Podsumowanie.

Jak więc widzimy, wpłukiwanie igłofiltrów, to proces niezbędny w celu przeprowadzania prac odwodnieniowych igłofiltrami. Może być on zrealizowany przy zastosowaniu kilku różnych rozwiązań. Warto także wspomnieć o włoskich igłofiltrach samowpłukujących. Jest to może i nieco łatwiejsze, bowiem nie trzeba wykorzystywać rur wpłukujących. Niemniej jednak, w tym przypadku trzeba wykorzystać źródło wody o większym ciśnieniu roboczym, co w niektórych przypadkach może być pewnym problemem.

Previous Article
Next Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *