wirniki w pompach zatapialnych

Wirniki w pompach zatapialnych.

Różnorodne wirniki w pompach zatapialnych, mają za zadanie oferować zupełnie inne możliwości poszczególnym urządzeniom. Zastosowanie danego rodzaju wirnika, przekładać się będzie na to, z jakiego rodzaju mediami, dana jednostka będzie sobie radzić najlepiej. Regularnie też, na rynku pojawiają się nowe rozwiązania, wdrażane przez poszczególnych producentów. Dzięki temu, wirniki w pompach zatapialnych oferują nam coraz wyższy poziom wydajności i niezawodności pracy w konkretnych, ustalonych zastosowaniach.

Najpopularniejsze wirniki w pompach zatapialnych.

Przede wszystkim musimy powiedzieć, iż na chwilę obecną, niektóre wirniki w pompach zatapialnych, stanowią swego rodzaju złoty środek w konkretnych przypadkach. Wyróżnić możemy niektóre modele, które już od lat sprawdzają się w zróżnicowanych przypadkach. Do najbardziej popularnych będziemy zaliczać następujące modele:

  • Wycofany Vortex – wirnik mający zaledwie z 15-30% kontakt z tłoczonym medium. Przekłada się to na obniżenie ryzyka zapchania wirnika. Wycofany Verte to bardzo popularne wirniki w pompach zatapialnych, stosowane w wielu urządzeniach, praktycznie każdego producenta. Warto jednakże podkreślić, iż ten model wirnika charakteryzuje się nieco mniejszą sprawnością hydrauliczną, co ogranicza jego wydajność w porównaniu do pomp zatapialnych z innymi typami wirników.
  • Wielokanałowy otwarty – są to wirniki w pompach zatapialnych przeznaczonych do pompowania wody czystej i lekko zabrudzonej.
  • Jednokanałowy otwarty – charakteryzuje się sporym zakresem wolnego przelotu zanieczyszczeń oraz sporych osiągów wydajnościowych. Sprawdza się przede wszystkim w przemyśle oraz w oczyszczalniach ścieków, ze względu na ograniczone ryzyko zatykania się pompy.
  • Jednokanałowy zamknięty – ze względu na duży wolny przelot i dobra wydajność, stosowany w pompach przeznaczonych do pompowania ścieków, czy też mediów z zawartością ciał stałych.
  • Dwukanałowy zamknięty – wykorzystywany bardzo często w pompach zatapialnych przeznaczonych do pracy ze ściekami. Charakteryzuje go wysoka wydajność oraz bardo duży wolny przelot zanieczyszczeń. Sprawdza się także przy pompowaniu mediów zanieczyszczonych biologicznie, czy też zawierających części stałe.
  • Z rozdrabniaczem – pompy zatapialne wyposażone w ten model wirnika, idealnie sprawdzają się w przemyśle czy też rolnictwie. Charakteryzują się wysokim poziomem podnoszenia, przy dość ograniczonej wydajności.
  • Wysokiego podnoszenia – specjalne wirniki o większej średnicy i mniejszym zagęszczeniu łopatek. Pozwala to na osiągnięcie wysokiego podnoszenia. Są to przede wszystkim wirniki w pompach zatapialnych stosowanych do pompowania wody czystej, lub zanieczyszczonej materiałami takimi jak piasek, bentonit czy też muł organiczny.
  • Pokryty powłoką ochronną – specjalne rodzaje wirników, pokryte dodatkową warstwą ochronną z różnych materiałów. Ich zadaniem jest zabezpieczenie wirnika przed korozją oraz ścieraniem w kontakcie z mediami zawierającymi materiały ścierne.

Jak wirnik dobrać do konkretnego zastosowania?

Jak więc widzimy, wirniki w pompach zatapialnych są bardzo zróżnicowane, a to determinuje przeznaczenie każdej jednostki pompowej. Zanim więc dobierzemy konkretną pompę zatapialną wyposażoną w konkretny model wirnika, musimy określić nasze potrzeby. Ustalić z jakiego rodzaju medium będziemy mieć do czynienia, jaką wydajność pompowania musimy osiągnąć, oraz jaka powinna być wysokość podnoszenia pompy. Te kwestie pozwolą nam dobrać pompę wyposażoną w odpowiedni wirnik, sprawdzający się w danym zastosowaniu.

zapraszamy też do sprawdzenia naszego poprzedniego wpisu o wirnikach stosowanych w agregatach pompowych

 

Previous Article
Next Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *