wirniki stosowane w agregatach pompowych

Wirniki stosowane w agregatach pompowych.

Wirniki stosowane w agregatach pompowych charakteryzują się zróżnicowaną konstrukcją, a tym samym także zupełnie innymi osiągami. Przekłada się to także na kwestię zastosowania danego agregatu. Rodzaj zastosowanego w danym agregacie wirnika, będzie przekładać się na możliwość jego zastosowania w konkretnym przypadku. Oczywiście nie tylko wirniki stosowane w agregatach pompowych będą przekładać się na przydatność pomp w określonych przypadkach. Jednakże jest to jeden z kluczowych parametrów, który należy brać pod uwagę dobierając agregat pompowy do konkretnego zastosowania.

Które wirniki stosowane w agregatach pompowych są zdecydowanie najlepsze?

Jest to pytanie, na które trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. W zasadzie nie możemy powiedzieć nawet, że któryś wirnik, czy też typ wirników, będzie najlepszy. Jest to bowiem wszystko uzależnione od konkretnego zastosowania. W zależności od naszych potrzeb, od warunków pracy, dany wirnik będzie rozwiązaniem najlepszym.

Rodzaje wirników wykorzystywanych w agregatach pomowych.

wirniki stosowane w agregatach pompowychNależy więc przyjrzeć się nieco bliżej poszczególnym typom wirników, aby zrozumieć ich zalety i ograniczenia. Pozwoli to na precyzyjny dobór konkretnych agregatów pompowych do odpowiednich zastosowań. Obecnie, wyróżniamy następujące wirniki stosowane w agregatach pompowych:

  • Wirniki półotwarte – agregaty z tym typem wirników, to zdecydowanie największa liczba agregatów stosowanych w naszym kraju. Większość pomp tego typu umożliwia przelot zanieczyszczeń na poziomie 15-80mm, a więc trzeba ba ten parametr zwrócić uwagę. Przy doborze agregatu do pompowania ścieków, powinniśmy szukać agregatów z wolnym przelotem zanieczyszczeń na poziomie co najmniej 50mm. Do wad tego typu wirników, należy zaliczyć silne obciążenie płyty ciernej, która w przypadku wytarcia się, ogranicza sprawność całej pompy. W takich przypadkach będzie ona podlegać wymianie. Z czasem może też dojść do zużycia się łopatek wirnika, a to będzie wiązać się z koniecznością wymiany całego wirnika.
  • Wirniki zamknięte – bardzo często stosowane w przypadku agregatów przeznaczonych do pracy z instalacjami igłofiltrowymi. Zamiast płyty ciernej, wyposażone w pierścień ścierny umiejscowiony pomiędzy samym wirnikiem a ścianą korpusu pompy. W tym przypadku mamy do czynienia ze znacznie mniejszym poziomem zużycia się wirnika i jego wycierania. Pompa taka charakteryzuje się większą żywotnością. Mogą one także być wyposażone w wolny przelot zanieczyszczeń na poziomie 30-75mm, a więc również jak agregaty z wirnikami półotwartymi, mogą być stosowane przy pompowaniu cieczy zanieczyszczonych.
  • Wirniki typu Vortex – jest to specyficzny rodzaj wirnika półotwartego, w którym łopatki są znacznie oddalone od przedniej części korpusu. Pozwala to na pompowania nawet stosunkowo dużych części stałych. Pompy wyposażone w wirniki typu Vortex wykorzystywane są głównie w zakresie pompowania ścieków i szlamów. Są one także bardzo odporne na zatykanie się.
  • Wirniki odśrodkowo-śrubowe – jest to bardzo ciekawe i unikalne rozwiązanie, stosowane tylko w niektórych agregatach pompowych. Zastosowanie tego rodzaju wirnika, pozwala na połączenie cech pomp wirowych oraz wyporowych. Pompy wyposażone w wirniki typu Vortex, bardzo dobrze sprawdzają się przy cieczach o stosunkowo dużej lepkości. Kształt wirnika przypomina śrubę, co minimalizuje także możliwość owijania się elementów włóknistych dookoła wirnika. Agregaty z wirnikami tego typu sprawdzają się bardzo dobrze w pompowaniu ścieków, zapewniając odporność na zatykanie zbliżoną do pomp z wirnikami typu Vortex a jednocześnie mamy do czynienia ze zdecydowanie większymi osiągami.
  • Wirniki kanałowe – to specyficzny rodzaj wirnika, w którym pompowania ciecz, przechodzi całkowicie przez sam wirnik. Może on posiadać jeden, lub też kilka kanałów umożliwiających tłoczenie cieczy wraz z zawartością ciała stałych. Agregaty wyposażone w ten typ wirników, sprawdzają się przede wszystkim przy pompowaniu cieczy zanieczyszczonych, ścieków z zawartością ciał stałych.

Podsumowanie.

Oczywiście na rynku znajdziemy także inne rozwiązania technologiczne w zakresie rodzaju wirników. Wielu producentów pomp stale poszukuje nowych rozwiązań, w celu osiągnięcia jeszcze lepszych parametrów swoich urządzeń.

Aby dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych typów wirników, oraz sprawdzić charakterystykę poszczególnych agregatów pompowych, zapraszamy na stronę firmy Klaudia z Ustronia, gdzie można znaleźć bardziej szczegółowe informacje. Na stronie opisane są dokładnie poszczególne wirniki stosowane w agregatach pompowych, toteż można ją potraktować jako bardzo dobre źródło wiedzy w tym temacie.

 

 

Previous Article
Next Article

One Reply to “Wirniki stosowane w agregatach pompowych.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *