Pompy wirowe samozasysające

Pompa samozasysająca wg definicji jest pompą wirową, która wykorzystując mieszankę wody i powietrza realizuje proces zassania, czyli zalania linii ssawnej w sposób automatyczny. Tego typu pompa będzie sobie o wiele lepiej radzić z różnymi problemami technicznymi w procesie pompowania. Przede wszystkim nie stanowi dla niej zagrożenia zawartość powietrza w pompowanym medium. Oczywiście także w tym przypadku, korpus pompy musi być początkowo zalany cieczą, jednakże późniejsze pojawianie się powietrza nie stwarza zagrożenia dla jakości i bezpieczeństwa pracy samej pompy. To jednak nie wszystkie korzyści płynące z zastosowania pomp wirowych samozasysających. <m>

Samozasysanie w podstawowym ujęciu.

W trakcie prowadzenia jakichkolwiek prac pompowych, pompa najczęściej umieszczana jest ponad poziomem pompowanej cieczy. Wobec tego też, najczęściej przewód ssawny jest wstępnie wypełniony powietrzem. Mechanizm samozasysania w tym  przypadku jest odpowiedzialny za początkową, kompletną ewakuację powietrza z tego przewodu. Na poniższej grafice możemy bardzo wyraźnie zobaczyć w jaki sposób realizowany jest ten proces.

Po przynajmniej częściowym zalaniu korpusu do wysokości portu ssawnego, wirnik wytwarza podciśnienie, które zasysa powietrze do pompy. Tam zostaje ono zmieszane z pompowaną cieczą, będącą w korpusie pompy. Następnie cała mieszanina jest kierowana do komory wylotowej. Tutaj następuje separacja powietrza i jego ewakuacja przez port wylotowy. Ciecz w tym przypadku, charakteryzuje się wyższą wagą, wobec czego wraca do komory ssawnej przez przelot zwrotny.

Jednym z lepszych i częściej stosowanych rozwiązań w tym przypadku jest zastosowanie zaworu zwrotnego na linii ssawnej. Dzięki temu, nawet w czasie przerw w pracy pompy, ciecz nie cofa się z komory ssawnej do zbiornika, co znacznie usprawnia cały proces pompowania.

Technologie wykonania pomp samozasysających.

Pompy samozasysające charakteryzują się także różnorodnym podejściem producentów do kwestii ich wykonania materiałowego. Każdy element pompy może być wykonywany z różnych materiałów. Poniżej prezentujemy listę podstawowych elementów pompy samozasysającej oraz przykładowe materiały, z jakich dany element może być wykonywany.

  • Korpus – najczęściej wykonywany z szarego żeliwa, czasem z żeliwa sferoidalnego. Można się zetknąć z wykonaniem korpusu ze stali nierdzewnej, lub z brązu (przy pompach przeznaczonych do wody morskiej)
  • Wirnik – wykonywany tak samo jak korpus najczęściej z żeliwa. Będą się pojawiać wirniki ze stali nierdzewnej, jak również z brązu (bardzo rzadko)
  • Płyty cierne wirnika – najczęściej wykonywane z tego samego materiału co wirnik. W przypadku wykonania wirnika z żeliwa sferoidalnego, płyty cierne mogą być wykonywane z stali węglowej.
  • Uszczelnienie – stosowane jest najczęściej uszczelnienie mechaniczne w miejsce sznura dławicowego. U większości producentów będziemy mieć kilka typów i rodzajów uszczelnień, dobieranych w zależności od pompowanego medium.
  • Wał – wykonywany ze stali nierdzewnej, lub innych, utwardzanych wariantów stali.
  • Uszczelki – same uszczelki będą najczęściej wykonywane z gumy NBR (stosuje się także Viton lub EPDM). Czasami można zetknąć się z zastosowaniem uszczelek z tektury technicznej. W tym przypadku ciecz będzie prowadzić do lekkie pęcznienia uszczelek, co wpływa na poprawę jakości samego uszczelnienia.

Najpopularniejsze pompy samozasysające na rynku.

Oczywiście na rynku pomp samozasysających znajdziemy stosunkowo wielu producentów i dostawców. Warto jednak zwrócić uwagę, iż niektóre z nich charakteryzują się zdecydowanie największą popularnością, co z całą pewnością wynika z dobrej jakości dostarczanych urządzeń. Do tych najpopularniejszych należy zaliczyć bez wątpienia firmy takie jak: Victor Pumps, Viesse Pompe (Robusta), Pioneer. Są też pompy o mniejszych wydajności producentów takich jak Honda, Koshin/Fogo (KTH). Wśród pomp o najmniejszej wydajności, najbardziej popularne są pompy dostarczane przez Steel Pumps, o wydajności do kilkudziesięciu litrów na minutę.

Mamy więc do czynienia z bardzo szerokim rynkiem pomp samozasysających o ciekawej konstrukcji technologicznej. Ich zastosowanie staje się więc coraz bardziej popularne, a wraz z każdą innowacją technologiczną wdrażaną przez producentów, zdecydowanie rośnie.

Previous Article
Next Article

One Reply to “Pompy wirowe samozasysające”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *