Pompy do igłofiltrów – przegląd typów pomp stosowanych w instalacjach igłofiltrowych.

Pompy do igłofiltrów – przegląd typów pomp stosowanych w instalacjach igłofiltrowych.

Jeśli chodzi o pompy do igłofiltrów, to na chwilę obecną możemy znaleźć na rynku bardzo dużo rozwiązań technologicznych od poszczególnych producentów. Do naszej dyspozycji pozostaje kilka rozwiązań konstrukcyjnych, o które oparte są wszystkie, dostępne pompy do igłofiltrów. Każde z rozwiązań będzie charakteryzować się nieco innymi parametrami pracy, toteż kluczowym jest, aby prawidłowo dobierać technologię pompową do konkretnych zastosowań.

Typy konstrukcji stosowanych w pompach do igłofiltrów.

Obecnie, poszczególne pompy do igłofiltrów, mogą opierać się na następujących rozwiązaniach konstrukcyjnych:

  • Pompy wirowe ze wspomaganiem próżniowym (pompą próżniową) – są to pompy do igłofiltrów, oparte o pompę wirową odśrodkową z dodatkową pompą próżniową, zapewniającą ewakuację powietrza z systemu i generująca podciśnienie (przykładowo: agregaty pompowe do igłofiltrów Geco Power MPD)
  • Pompy tłokowe – Są to pompy do igłofiltrów, w których zarówno podciśnienie, jak i tłoczenie wody realizowane jest poprzez naprzemienny ruch dwóch uszczelnionych tłoków. Są to agregaty przeznaczone jedynie do pracy z systemami igłofiltrowymi (przykładowo: agregat tłokowy do igłofiltrów GEHO ZD900)
  • Pompy strumieniowe, inżektorowe – dostępne także w wersji elektrycznej pompy do igłofiltrów, wyposażone w specjalny obieg inżektora, który zapewnia wytwarzanie podciśnienia na odpowiednim poziomie (przykładowo: agregaty pompowe ST 1/3)
  • Pompy membranowe – w tym przypadku, ewakuacja wody oraz powietrza jest realizowana poprze ruch gumowej membrany. Tego typu rozwiązania sprawdzają się jednak jedynie przy niedużych instalacjach igłofiltrowych (przykładowo: pompa membranowo-tłokowa SPATE). Podobnym rozwiązaniem są także pompy przeponowo-membranowe, które sprawdzają się również przy wpłukiwaniu igłofiltrów.
  • Pompy rotacyjne – wyposażone w specjalne krzywki o różnym kształcie, których rotacja zapewnia prawidłowe działanie pompy
  • Pompy samozasysające – wytwarzając podciśnienie dzięki recyrkulacji cieczy w korpusie pompy. Tego typu pompy do igłofiltrów, wymagają uprzedniego zalania przed przystąpieniem do pracy. Pompy te co prawda sprawdzą się w przypadku instalacji igłofiltrowych, jednakże ze względu na niskie podciśnienie i niezbyt wydajną ewakuację powietrza, nie są w tym celu polecane. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się one w przypadku wpłukiwania igłofiltrów (przykładowo: pompy Victor Pumps serii S)

Jak wybrać odpowiednie pompy do igłofiltrów?

W tym celu musimy przede wszystkim określić wymagania danej instalacji. Poszczególne pompy do igłofiltrów będą charakteryzować się różnym zakresem wydajności. Będą także lepiej sprawdzać się w zróżnicowanych sytuacjach. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będą jednak pompy wirowe ze wspomaganiem próżniowym, oraz pompy tłokowe. Te dwa rozwiązania konstrukcyjne, w przypadku igłofiltrów sprawdzają się zdecydowanie najlepiej. Koniecznością będzie jeszcze prawidłowy dobór parametrów pompy w zależności od ilości igłofiltrów, ilości wody do ewakuacji, czy też głębokości odwadniania. Każdorazowo, dobór pompy do igłofiltrów powinien być realizowane w oparciu o konkretne warunki danej sytuacji.

 

Previous Article
Next Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *