Podstawowy podział pomp
O tym, że pompy to urządzenia służące do transportowania cieczy na różnorodne odległości, wie chyba każdy, średnio rozgarnięty człowiek. Gorzej będzie jednakże z wiedzą w zakresie tego, jakie mamy rodzaje pomp, dostępne do zastosowania w różnych przypadkach. Nawet jeśli w podstawowym podziale, pompy możemy podzielić zaledwie na dwie grupy, czyli pompy wirowe oraz pompy wyporowe, to z całą pewnością wielu z czytelników, właśnie pierwszy raz zetknęła się z tymi określeniami, a poniżej będzie mogła zetknąć się z ich bliższym opisem oraz podstawowym zastosowaniem.
Pompy typu wirowego.
Jeśli chodzi i pierwszy typ pomp, czyli pompy typu wirowego, to ich działanie opiera się o działanie elementu wirującego wewnątrz pompy. Jego ruch wirowy, w który wprawiany jest poprzez silnik, wytwarza po stronie ssawnej podciśnienie. Tym elementem jest oczywiście wirnik pompy, a konstrukcja samego wirnika oraz przykładowej pompy wirowej, przedstawia poniższa grafika.
przykładowa konstrukcja pompy wirowej Wirnik w pompach wirowych
Pompy wirowe możemy podzielić na dwie podstawowe grupy, a są to:
- Pompy krętne – których istotą działania jest zwiększanie momentu krętu cieczy, co osiągamy poprzez obroty odpowiednio wyprofilowanego wirnika. W tej grupie można wyróżnić następujące rodzaje pomp: odśrodkowe, helikoidalne, diagonalne, śmigłowe, odwracalne, o swobodnym przepływie, czerpakowe.
- Pompy krążeniowe – w których proces pompowania odbywa się poprzez zasysania a następnie wypychanie pompy cieczy, poprzez ruch posuwisto-zwrotny narzędzia pompującego. Tutaj możemy zaś wyróżnić następujące typu pomp: z bocznymi kanałami, peryferalne, z pierścieniem wodnym.
Tak więc, już w samej tylko grupie pomp typu wirowego, znajdziemy stosunkowo duży rozrzut typów i rodzajów pomp, o różnej charakterystyce pracy, a co za tym idzie, także o różnych parametrach technicznych. Należy także podkreślić, iż przekłada się to na zróżnicowane zastosowanie poszczególnych pomp typu wirowego.
Pompy typu wyporowego.
W przypadku pomp typu wyporowego, napędzanie także realizowane jest za pomocą silnika, gdzie moment obrotowy jest przekazywany za pośrednictwem wału. Jednakże narzędziem zapewniającym wywołanie podciśnienia jest tłok, lub też ślimak. Mamy tutaj do czynienia ze zjawiskiem wypierania cieczy i przeciskania pewnej jej porcji w zadanym kierunku.

W przypadku pomp typu wyporowego, możemy wyróżnić następujące grupy pomp:
- Pompy w których narzędzie wykonuje ruch posuwisto-zwrotny
- Tłokowe
- Nurnikowe
- Przeponowe
- wielotłoczkowe
- Pompy w których narzędzie w kształcie skrzydła wykonuje ruch wahadłowy
- skrzydełkowe
- Pompy w których narzędzie wykonuje ruch obrotowy
- Labiryntowe
- Łopatkowe
- Krzywkowe
- Zębate
- Śrubowe
- ślimakowe
- Inne pompy wyporowe.
- Pompy o obiegowym ruchu narzędzia roboczego (np. przewodowe, wyporowe puszkowe)
- Pompy o precesyjnym ruchu narzędzia roboczego, gdzie wykonuje ono ruch oscylacyjno-obrotowy.
Podsumowanie.
Możemy więc powiedzieć, iż nawet w przypadku najprostszego podziału pomp, znajdziemy tutaj mnóstwo ich typów i rodzajów, o bardzo zróżnicowanej technologii pompowania. Skutkiem tego też, będą one charakteryzować się różnymi parametrami technicznymi oraz możliwościami pompowania cieczy. To zaś przekłada się na ich podstawowe zastosowanie.