Podstawowe parametry pomp
Zakup pompy do zastosowań profesjonalnych w firmach zajmujących się budownictwem czy też działaniami w zakresie wod-kan, jest bardzo trudnym zadaniem. Szczególnie w przypadku firm budowlanych, które bardzo często nie są nazbyt dobrze zaznajomione w zagadnieniu. Od samego początku pojawia się wiele pytań odnośnie właściwego wyboru pompy.
Tutaj trzeba przede wszystkim skupić się na parametrach danego urządzenia. W pierwszej kolejności powinniśmy przeprowadzić dogłębną analizę w kwestii naszych potrzeb. W każdej bowiem firmie budowlanej, będą to zupełnie różne wymagania. Wszystko będzie uzależnione od tego, do jakich zadań pompa ma być zastosowana. Inaczej będziemy dobierać pompę do współpracy z zestawami igłofiltrowymi, a zupełnie inaczej w przypadku klasycznego odwadniania zalanych wykopów. Rzućmy więc okiem na podstawowe parametry pomp.
Podstawowe parametry pomp dla budownictwa.
Zdecydowanie najważniejszą kwestią będzie idealne dopasowanie parametrów poszczególnych pomp do zadań, jakie z ich pomocą mamy zamiar realizować. Wśród najbardziej istotnych parametrów pomp, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę znajdziemy następujące parametry:
- Wydajność – czyli ilość cieczy, jaką pompa jest w stanie przepompować w jednostce czasu. Oznaczana jest literą Q a wyrażana jest w kilku jednostkach: m3/h (metry sześcienne na godzinę); l/m (litry na minutę); l/s (litry na sekundę).
- Wysokość podnoszenia – oznaczana literą H. jest to nic innego jak maksymalna wysokość, na jaką pompa jest w stanie unieść strumień tłoczonej wody.
- Moc – oznaczana literą N lub P. jednostką jest wat czyli W, aczkolwiek dla ułatwienia podawania wielkich mocy, stosowaną jednostką jest kW czyli kilowat. W najprostszym skrócie, jest to moc, jaką pompie należy dostarczyć z zewnętrznego źródła, którym najczęściej jest silnik, aby osiągnąć zakładane parametry pracy.
- Sprawność – jest to parametr ściśle powiązany z mocą. W skrócie, jest to stosunek mocy przekazanej do pompowanego medium w odniesieniu do mocy dostarczonej do pompy z silnika.
- Prędkość obrotowa – jest to ilość obrotów wału napędzającego pompę w jednostce czasu. Najczęściej stosowaną jednostką są tutaj RPM (obroty na minutę). Utrzymanie odpowiednich obrotów pompy, jest podstawowym wymaganiem do osiągnięcia odpowiedniej wydajności pracy.
- Charakterystyka pompy – każdy producent podaje nominalne wartości określające parametry pracy pompy. Jest to istotne dla przyszłego użytkownika, bowiem może ocenić urządzenie i sprawdzić czy parametry te będą dla niego odpowiednie, w stosunku do jego zastosowań. W przypadku potrzeby na bardziej szczegółowe informacje, niezbędne są właśnie wykresy odzwierciedlające charakterystyki pracy pompy. Pozwala to ocenić parametry pracy pompy w przypadku zmiennych warunków pracy.
- Zdolność ssania – NPSH – skrót pochodzi od angielskiego określenia Net Positive Suction Head co oznaczna nadwyżkę wysokości ssania. Mimo, iż parametr ten jest rzadko brany pod uwagę, to zasługuje na naszą uwagę. Trzeba tutaj przede wszystkim uwzględnić warunki pracy, aby nie doszło do zjawiska kawitacji, które może negatywnie wpłynąć na pracę pompy, lub doprowadzić nawet do jej uszkodzenia.
Mamy więc kilka, bardzo istotnych parametrów pracy pomp, na które należy zwrócić uwagę podczas prawidłowego doboru pompy. Dzięki temu, będziemy mieć gwarancję, iż w zdecydowanej większości planowanych zastosowań, pompa będzie radzić sobie wyśmienicie, co jest w tym przypadku najważniejsze.
2 Replies to “Podstawowe parametry pomp”