Dobór agregatów pompowych.

Prawidłowy dobór agregatów pompowych to bardzo ważna kwestia. Niewłaściwie dobrany względem zastosowania agregat nie tylko będzie pracować niewydajnie, może także dojść do jego uszkodzenia, co już przekłada się na konkretne straty finansowe. Dlatego też, prawidłowy dobór agregatów pompowych, musi być zawsze realizowany w oparciu o konkretne informacje na temat jego przeznaczenia i warunków pracy, oraz wielu innych parametrów, determinujących typ i rodzaj zastosowanej pompy.

Na jakiej podstawie przeprowadzić dobór agregatów pompowych?

agregaty pompowe Global Pump - model 12ghhTak jak wspomnieliśmy, dobór agregatów pompowych musimy realizować w oparciu o konkretne informacje dotyczące ich wykorzystania. Każdy agregat charakteryzuje się konkretnymi parametrami technicznymi, co sprawia, iż będzie się sprawdzać w innym zakresie zastosowań. Kluczowe jest więc określenie warunków jego pracy, aby możliwe było prawidłowe jego dobranie do konkretnej sytuacji.

Musimy więc zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Rodzaj pompowanej cieczy – musimy określić, czy będziemy pompować wodę czystą, lekko zabrudzoną, zanieczyszczoną, ścieki, szlam. Należy także określić czy pompowane medium będzie zawierać materiały ścierne, większe fragmenty ciał stałych, czy też może będzie zawierać substancje aktywne chemicznie.
  • Rodzaj napędu – musimy określić, czy w danym miejscu zastosowania będziemy mieć dostęp do sieci energetycznej czy też nie. Będzie to determinować kwestię doboru agregatu elektrycznego bądź spalinowego.
  • Wydajność i wysokość podnoszenia – w zależności od warunków terenów musimy określić wymaganą wysokość podnoszenia, a w stosunku do ilości pompowanego medium, wydajność pompy.
  • Osprzęt agregatu – trzeba także ustalić, jakiego rodzaju i ilości osprzęt będzie nam potrzebny. Chodzi o długość linii ssawnej, tłocznej, ewentualne rozdzielacze, kolektory.
  • Dodatkowe wymagania – czy będziemy potrzebować zdalnego sterowania, automatycznej pracy sterowanej czujnikami poziomu wody.

Te informacje pozwolą nam na sprawny a przede wszystkim prawidłowy dobór agregatów pompowych do każdej sytuacji.

Dobór agregatów pompowych realizowany przez dostawcę.

Jednym z bezpieczniejszych rozwiązań w tym zakresie, może się okazać dobór agregatów pompowych przez dostawcę. Doświadczony dostawca będzie w stanie skutecznie dobrać nam agregat na podstawie dostarczonych przez nas informacji. Jest to w wielu przypadkach o wiele bardziej korzystne rozwiązanie, bowiem dostawca z reguły posiada o wiele większą i bardziej bogatą wiedzę w tym zakresie. Ma także większą wiedzę o dostępnych na rynku rozwiązaniach, dzięki czemu o wiele lepiej dobierze konkretną pompę do danego zastosowania. W taki sposób, aby spełniała ona nasze wszystkie wymagania i gwarantowała maksymalnie wysoki poziom wydajności pracy.

Podsumowanie.

Należy podkreślić, iż prawidłowy dobór agregatów pompowych nie jest zadaniem tak prostym, jakby się nam mogło pozornie wydawać. Jeśli jednak wszystkie powyżej przedstawione kwestie ustalimy bardzo szczegółowo, zyskamy najważniejsze informacje, na których bazując dobierzemy agregat zapewniający nam optymalne warunki pracy w danym zastosowaniu.

Previous Article
Next Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *