Agregaty pompowe i ich utrzymanie w okresie zimowym

Eksploatacja agregatów pompowych w firmach, niesie za sobą nie tylko same korzyści, ale nakłada także na przedsiębiorcę pewną odpowiedzialność. Chodzi tutaj o kwestie utrzymania posiadanych agregatów pompowych, szczególnie w okresie zimowym, kiedy narażone będą na większe zagrożenia. Kwestią kluczową będzie prawidłowa konserwacja posiadanych agregatów, szczególnie w przypadku, kiedy ich przechowywanie przez okres zimowy nie może być realizowane w ocieplanych pomieszczeniach. Ujemna temperatura stanowi zdecydowanie najważniejsze zagrożenie w przypadku agregatów pompowych.

Musimy tutaj pamiętać, iż mróz nie stwarza dogodnych warunków ani do pracy pomp, ani do ich przechowywania. Trzeba jednakże przyznać, iż jeśli pompa pracuje, to mróz raczej jest dla nie groźny. Wyzwala ona bowiem w trakcie pracy tak dużo ciepła, iż po prostu mróz nie będzie w stanie negatywnie wpływać na jej trwałość.

Gorzej wygląda sytuacja w przypadku zatrzymania pracy pompy, kiedy będzie ona przez zimę przechowywana w ujemnych temperaturach. Należy tutaj odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo pompy poprzez podjęcie odpowiednich kroków.

Jak zabezpieczyć agregat pompy do przechowywania w sezonie zimowym?

Przede wszystkim trzeba będzie zadbać o jej pełne odwodnienie. W większości przypadków, agregaty pompowe będą wyposażone w niezbędne zawory oraz korki, które umożliwiają pozbycie się wody z jego wnętrza. Podstawowym błędem będzie tutaj więc nie otwarcie zaworów i korków spustowych w agregacie, co prowadzi do pozostawienia we wnętrzu urządzenia pewnych ilości wody.

Bardzo często tego typu błędy popełniane są w przypadku pomp tłokowych przeznaczonych do współpracy z instalacjami igłofiltrowymi. Tutaj dochodzi najczęściej do zamarznięcia wody w cylindrach, co jest bardzo niekorzystne. Jeśli bowiem taka pompa zostanie uruchomiona przed całkowitym rozmrożeniem, dojdzie do uszkodzenia misek tłoka oraz połamania tarcz pośrednich.

Można więc powiedzieć, iż pompy tłokowe narażone są zdecydowanie na większe zagrożenie jeśli chodzi o przechowywanie ich w warunkach zimowych.

Przygotowanie pompy do zimowego magazynowania.

Trzeba będzie tutaj więc przedsięwziąć konkretne kroki, mające na celu zabezpieczenie naszych pomp i agregatów, przed szkodliwym działaniem mrozu. Oczywiście kwestią kluczową jest pełne odwodnienie pompy, czyli pozbycie się wszystkich resztek wody zalegających w pompie. Można to osiągnąć poprzez wspomniane już wcześniej odkręcenie wszystkich zaworów i korków spustowych.

W niektórych pompach ze wspomaganiem próżniowym, należy także przeciwdziałać zamrożeniu wilgoci w pompie próżniowej. W niektórych pompach można to osiągnąć poprzez wprowadzenie do komory próżniowej, niedużych ilości oleju silnikowego i jej chwilowe uruchomienie. Pozwoli to natłuścić wnętrze komory co skutecznie zabezpieczy ją przed zamarzaniem wilgoci zgromadzonej wewnątrz.

Podsumowanie

Należy tutaj więc pamiętać o tym, aby wszystkie pompy i agregaty pompowe, niezależnie od technologii w jakiej są wykonane, prawidłowo zabezpieczyć przed negatywnym wpływem ujemnych temperatur w sezonie zimowym. Szczególnie jeśli będą przechowywane w pomieszczeniach nie ogrzewanych, wyjątkowo narażonych na działanie mrozu. Więcej informacji na temat przygotowania pomp do ich magazynowania w okresie zimowym, można znaleźć na stronie https://www.klaudia.eu/baza-wiedzy/agregaty-pompowe-i-okres-zimowy/

Previous Article
Next Article

2 Replies to “Agregaty pompowe i ich utrzymanie w okresie zimowym”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *